BBQ ribid

Grillimise kaks Mount Everesti, mida vallutada, on burger ja ribid. Muu kõik on köki-möki ja võib-ju-ka vallast. Ribidega tehakse üldjuhul vaid üks viga, see on aga hiigelsuur viga. Nimelt pannakse ribid kohe süte kohale ja tunnistatakse valminuks kui on pealt kergelt kõrbenud. Mis tähendab, et kui need on ka läbiküpsenud, siis samal ajal vastikud kuivad ja mõttetud tükid.
Ribid tahavad aga peamiselt aega. Mitte suurt kuumust.

Vaja läheb:

Searibid (vähese lihaga)
Ports
Lihahõõret
Peotäis
Soola
Sorts
BBQ kastet
Törts
Fooliumit
Piisavalt

Kui ostad poest, siis näiteks Oskari kulinaarne ribi on selleks toiduks kasutatav, kui ostad lihakarnist, siis küsi delikatessribi või vaata, et oleks õhukese lihakihiga ribikondid. Mitte liiga paksuga. Hea kui kondid on alt ilusasti valged, ehk näha on puhas kõõlus, mitte liha sealpool.

Kõõluse eemaldamine

Ribide kõõluse eemaldamine

Kõõluse võiks tegelikult ise eemaldada. Ei pea, aga ideaalne oleks. Selleks aja tömbi peaga nuga mööda konti kondi ja kõõluse vahele ja kanguta kõõlus lahti. Siis võta sellest köögisalvrätikuga kinni (siis ei libise sõrmede haare ära), ja rebi kõõlus kõik maha. See aitab maitseainetel paremini imenduda, sest muidu altpoolt midagi läbi ei pääse.

Nüüd raputa liha üle jämeda soolaga ja siis lihahõõrdega. Kui kasutad mingit “poe oma”, siis on selles ilmselt juba sool sees ja eraldi soola polegi vaja lisada. Aga mina eelistan selliseid maitseaineid ja segusid, kus soola ei ole, sest tahan seda ise doseerida. Ja lihahõõrdeks soovitan kõige parema ise kokku segada, vt siit, kuidas:

Hõõru lihahõõre ilusasti mööda liha laiali. Ära koonerda, aga päris hulluks sellega ei maksa ka minna. Nüüd võid lihatükid natukseks seisma jätta, kas paariks tunniks külmkappi või paarikümneks minutiks toasooja.

Valmista grill ette kahetsooniliseks grillimiseks. Ehk grillrestist ühele poole jääks kuumad söed ja teisele… mitte midagi. Seal pool oleks vaid kaudne kuumus, mis midagi ära ei kõrveta, vaid lihtsalt küpsetab, pikaajaliselt.

Ribid lao esmalt kont allpool otsese kuumusega grillrestile ja heida sinna alla peotäis suitsutuslaaste, et ribidele head suitsumekki anda. Kaas pane grillile peale. Anna ribidele paar minutit kuuma, siis pööra ümber ja anna teiselt poolt kuuma. Nii et pealt hakkab juba kergelt krõbedaks minema.

Nüüd võta ribid grillilt ära ja pintselda korralikult üle oma lemmik BBQ-kastmega. Selle etapi saab vahele jätta, sest lihahõõre annab vajalikke maitseid ja suitsulaastud suitsusust, aga mina määrin enamastiveel BBQ-kastet ka. Et mahlasem ja veel maitsekam oleks. Edasi pane ribid fooliumile, kont allpool, ja keera need ühe- või paarikaupa mitmekordse fooliumi sisse. Otsad korralikult kinni, et kuum aur liiga kergelt välja ei pääseks ja liha kuivama ei hakkaks.

Siis lao ribid uuesti (kont allpool) grillile, seekord aga teisele poole, kaudse kuumuse tsooni, sinna, kus all sütt ei ole. Vaata, et kõigil oleks enam-vähem ühtlane temperatuur ja see võiks olla kusagil 150-170 kandis. Pane grillile kaas peale. Poole tunni pärast tõsta ribisid veidi ringi, sest sütepoolsetel võib olla juba päris kuum hakanud. Kaas jälle peale. Nii iga poole tunni tagant ja u 2,5-3h jooksul. Siis tee üks pakike lahti ja vaata. Peaksid nägema lihamahlas peaaegu ujuvat ribi. Proovi kahvliga. Kui liha on nii pehme, et rebeneb vaevata ja tahab kondilt maha kukkuda, oled õigel teel.

Eemalda foolium ja pane ribid taas otsesele kuumusele, et need pealt märjad poleks, vaid kergelt krõbedad. Lisa küpsemise ajal ka suitsutuslaaste — liha võtab alguses ja lõpus eriti hästi suitsumaitset juurde.

Korja ribid grillilt kokku ja pintselda veelkord hea BBQ-kastmega üle. Ning hakka sööma. Kui kont on lahti, liha pehme ja suitsumaitseline, ehk sa süües kahetsed, et kõik maailma inimesed hetkel seda head maitset ei tunne, siis võid olla kindel, et oledki vallutanud ühe grillikunsti Mount Everesti. BBQ ribid (oma lihtsamas versioonis).